Yunus Ersoy ile Avrupa Gönüllü Hizmeti Röportajı [Senin Yurt Dışı Hikayen]

Merhaba arkadaşlar, Yurt dışı hikayelerinizi anlatma fırsatı bulduğunuz ‘’Senin Yurt dışı Hikayen’’ isimli yazı serimize tekrar hoş geldiniz. Yoğunluğumdan dolayı sıradaki röportajımı yayınlama konusunda biraz gecikmiş olsam da sizlere yazı serimizi tekrar hatırlatmak isterim! Bu seriyi hem gitmeden önce o deneyimi okumak, insanların nasıl deneyimler kazandığından haberdar olmak isteyenler, hem de kendi deneyimini başkasında gözlemlemek, aynı fırsatlar ile onların neler yaptıklarını öğrenmek isteyenler için hazırladım. Önceki röportajlarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Senin Yurt dışı Hikayen serimizdeki bir diğer konuğum, 3 yıldan fazladır Kuzey Göçebeleri topluluğu gönüllülüğünü sürdüren ve her yıl Avrupa turu yaparak toplamda 20 farklı ülkede bulunmuş olan Yunus. Kendisi Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yeni adıyla ESC yapma fırsatını yakaladıktan sonra, sevdiği ve tekrar gitmek istediği ülkeleri ziyaret etmiş, Couchsurfing platformu üzerinden bambaşka şehirlerde birbirinden farklı insanlarla tanışma fırsatı yakalamış. Projenin kişisel becerilerine çok fazla katkısının olduğunu düşünen Yunus, 12 aylık AGH tecrübesi boyunca Polonya’da birbirinden farklı etkinlik düzenlemiş ve bu alanda yaptıklarıyla gençler için büyük bir örnek oluşturuyor.

Öncelikle kendisine bizlere bu fırsatı tanıdığı ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ederim.

Bu arada bu yazıyı okurken AGH/ESC programı, programın sağladığı fırsatlar ve nasıl başvurulacağı hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz sizler için hazırladığımız Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne nasıl başvurulur? , AGH’nin size sunduğu fırsatlar nelerdir? , 10 Adımda Motivasyon mektubu nasıl yazılır  ve 13 adımda Europass CV hazırlama teknikleri konularında ki yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca ücretsiz olarak instagram hesabımdan, facebook hesabımdan veya mektup@iamnotasupergirl.com üzerinden program başvurularında sizlere yardımcı olmak için oluşturduğum danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ben bu röportajın diğerlerinden farklı olarak AGH’nin iş yaşamına ne gibi katkıları olabileceği konusunda ve kişiye kattığı beceriler, sağladığı fırsatlar bağlamında çok değerli olduğunu düşünüyorum. Yunus AGH’yi hem kendi faydasına hem de proje içerisindeki kurum ve kuruluşlar faydasına geliştirebilmiş ve projeye kendinden katkılar sunabilmiş bir gönüllü. Sizlerin de Yunus’a sormak istediğiniz başka sorular varsa, aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz. Bu röportajdan fazlasını merak edenler için Yunus’un Pi Gençlik Derneği’nin sitesinde düzenlediği etkinliklerden bahsettiği yazısı ve projesinde yaptığı çalışmaları anlatan linkleri de buraya bırakıyorum.

Biz röportajı hazırlarken oldukça keyif aldık, dilerim sizler de okurken keyif alırsınız.

Buyrun başlayalım.

Selam Yunus, hoş geldin. Seni tanımayanlar için bizlere biraz kendinden bahsedebilir misin?

Selam herkese, ben Yunus, Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Öğrenmeye, araştırmaya, gelişime ve seyahate tutkuluyum. 2019-2020 yılları arasında hayallerimden birini gerçekleştirdim. Multikültürel bir atmosferde yaşadım. Onlarca ülkeden insanlarla, kolektif hareket ederek güzel amaçlar uğruna başarılı çalışmalar yaptık. Polonya’nın Opole şehrinde 12 ay boyunca AGH yaptım.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı’ndan nasıl bilgin oldu ve bu programa katılma fikrin nasıl ortaya çıktı?

Global bir kişilik haline gelme fikri her zaman hayalimdi. Elimden geldiğince seyahatler ediyor, yeni kültürleri, yeni yerleri ve insanları keşfediyordum. Bundan inanılmaz bir haz alıyordum ki hala da öyleyim. Bir başka ülkede, tanımadığım insanlarla birlikte yaşama, birlikte hareket etme fikri beni hep cezbediyordu. Fırsatları araştırıyordum. Bu programın dışında daha birçok program buldum. En uygununun bu program olduğuna karar verdim.

 

AGH’ye seçildikten sonra başvuru ve vize süreci nasıldı, bu süreçte herhangi bir zorluk ile karşılaştın mı?

Vize süreci her birimiz için biraz sancılı dersem, eminim herkes bana katılacaktır. Sizden talep edilen belgeleri toplamak zorlayıcı bir zahmet ve sonucunu bilmediğiniz bir süreç sizde strese sebep oluyor. Zira vizeyi alacağınızı mı yoksa ret mi geleceğini bilmiyorsunuz. Konsolosluk tarafından birkaç kez arandım. Ekstra belgeler talep ettiler. Yaklaşık bir ay sonucunda, 1 yıllık D tipi vize aldım.

 

AGH öncesinde ne gibi beklentilerin vardı ve bu program beklentilerini ne düzeyde karşıladı?

Kişiliğimi geliştirmek ve dünya için güzel şeyler yapmak düşündüğüm şeylerdi. Bu program beklentilerimi karşılamakla kalmayıp, herkese tavsiye ettiğim özel bir deneyim oldu. Yaşanılası bir deneyim.

Polonya’da hangi şehirde yaşadın? Oradaki yaşam koşulların nasıldı?

Polonya’nın 120 bin nüfuslu küçük bir öğrenci şehri olan Opole’deydim. Polonya’nın güneyinde Wroclaw ile Krakow arasında kalan bir şehir. Ev sahibi kuruluşumuzun, proje bütçesiyle bizim için kiraladığı gönüllü evinde kalıyorduk. Güzel, şirin bir evimiz ve bizi her gördüğünde “dzień dobry” (lehçe günaydın ve selam verme) diyen bir komşumuz vardı.  Ev ve ofis arası yürüme 15-20 dakika otobüs ile 6-7 dakika kadardı. Giderler AB bütçesiyle karşılandığı için koşullar açısından iyi durumdaydık.

 

Proje konusu ve ülke/şehir seçimi sence önemli mi? Programa katılmak isteyenlere başvurularında bunlara dikkat etmelerini önerir misin?

Kesinlikle önemli. Nerede yaşamak istediğiniz, nerede istemediğiniz ve ne yapmak istediğiniz, ne yapmak istemediğinize göre seçim yapmalısınız. Aslında başvurular yaparken bu konuda çok seçici davrandım. Sadece Baltık ülkeleriyle ilgilendim ve proje konusu yüzünden çoğu kez projelere başvurmadım. Gidip de mutsuz olmayı istemezsiniz. Proje yerini ve proje konusunu beğenmediği için yarım bırakan gönüllüler var. O yüzden kendinizi bilmeniz gerekiyor. Kendimi bilerek, bu konuda seçici davrandım. Bu yüzden de katılımcı olmam uzun zaman aldı. Sonucunda istediğim ülkelerden birinde, güzel bir yerde tam da istediğim bir projeye dahil oldum.

AGH süresince program kapsamında gönüllülere ödenen cep harçlığı ve yemek ücreti orada hayatını idame ettirmene yetiyor muydu?

Size konaklama sağlanıyor. Şehir içindeki yolculuk masraflarınız karşılanıyor. (Aylık ulaşım kartı vb.) Evdeki faturalar yine kurum tarafından ödeniyor. Size verilen para yemek ücreti ve kişisel harcamalarınız için ödenen cep harçlığı. Ancak ucu ucuna yetiyor diyebiliriz. Yemeğinizi evde kendiniz pişirmeniz gerekiyor. Eğer sürekli dışarıdan yerseniz işin içinden çıkamazsınız. Cep harçlığı da ancak sizin kişisel harcamalarınıza yetecek miktarda. Eğer başka şehirlere, ülkelere seyahat etmek istiyorsanız bu para yetmez.  Seyahatleriniz için birikmişiniz ya da desteğiniz olması gerekiyor.

 

AGH yapmayı düşünenlere bu programı tavsiye eder misin? Program sana ne gibi olanaklar sundu?

Bence her insan hayatında bir kez olsun bu ya da buna yakın bir deneyimde bulunmalı. Bir başka ülkede, farklı bir kültüre ve yeni insanların arasına karışmalı, bunu yaşayarak deneyimlemeli. AGH programı size bu olanakları sunuyor. AGH sonrası hayatımdaki değişikliklerden en önemlisi insan kazanımı oldu. Onlarca ülkeden bir sürü arkadaşım var artık.

 

Projen boyunca ev sahibi kuruluş ve gönderici kuruluşun sana ne gibi destekleri oldu?

Gönderici kuruluşum Pi Gençlik Derneği çalışanları gerçekten her konuda yanımda oldular. Bu vesileyle onlara teşekkürlerimi iletiyorum. Benim açımdan üstün performans sergilediler. Alıcı kuruluşum Wroclaw’da ev sahibi kuruluşum ise Opole’deydi. Onlar da çok destek oldular. Fakat alıcı kuruluş ile gönüllüler arasında epey sorunlar yaşandı. Kurumun işleyişi sorunlu ilerliyor. Umarım kısa zamanda hatalarını düzeltme girişiminde bulunurlar. Ev sahibi kuruluşun çalışanlarıyla da bir aile gibiydik. Birçok konuda yanımızda oldular. Sorunlarımızla ilgilendiler.

 

Bildiğim kadarıyla şu anda aktif iş arayışındasın. Sence bu projeye katılmış olmanın iş arayışına ya da iş yaşantısına pozitif etkileri var mı?

Kesinlikle var. Bazı firmalar gönüllülük konularına önem veriyorlar. Cv’inizde böyle bir deneyimin, özellikle de başka ülkede yapılan gönüllülüğün yer alması CV’nize dolayısıyla size olan bakış açılarını etkiler. Bunun dışında yapmak istediğiniz şeyler için gönüllüyken de araştırmalarda bulunup bir şeyler yapabilirsiniz. EVS’im sırasında hiç de görevim olmayan bir şeyi tamamen kendim planlayarak kurumum ve aracı kuruluş ile paylaşarak bir etkinlik haline getirdim. Yaklaşık 2 saat süren bir workshop yaptım. Yaklaşık 15 katılımcı vardı birçok ülkeden. Onlara digital marketing anlattım. Biz gönüllüler bize verilen görevleri yerine getiriyoruz fakat bu tamamen kendi oluşturduğum bir projeydi. Asıl soru bunu neden yaptım? Bunun birden fazla nedeni var; Benim bu workshopı düzenlememle; Gönüllü olduğum kuruluş bununla daha da adını duyurdu. Kurumun adının geçtiği projelere bir yenisini daha eklemiş oldular.  Bir sürü insan dijital pazarlamada çok yeni şeyler öğrendi. Hepsi oradaki varlığımdan faydalandı. Ben bu yaptığım workshopı portföyüme eklemiş oldum. Yüzlerce, hatta binlerce insan benim ne yaptığımı öğrendi. Hem kendi reklamımı yapıp kendimi pazarlamış oldum. Hem de topluluk önünde konuşma yetimi geliştirdim. Bu benim için stratejik ve önceden düşünülmüş bir adımdı. Planladığım gibi de gerçekleştirdim. Proje bitişim virüs başlangıcına denk geldi. O yüzden tüm dünyada bir duraklama hali var. İş konusu da buna dahil. Muhakkak olumlu etkileri olacaktır. Yaşayıp göreceğiz diyebilirim.

Seni projen boyunca en çok mutlu eden şey neydi?

Yabancı insanlarla bir arada yaşayıp; din, dil, ırk farkının ortadan kalkıp bir aile haline geldiğimizi görmek beni çok mutlu etti.

 

Bu yazıyı okuyan ve bu tür projelere katılmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyeler vermek istersin?

Bazen bir şeye ihtiyacınız vardır ama o ihtiyacınızın ne olduğunu bilmezsiniz. Farkında bile olmazsınız. Böyle bir deneyime ihtiyacınız var diyebilirim. Kişisel gelişiminize çok katkısı olacak bir deneyim. Yaşayarak öğrenmenin en güzel yollarından biri.

 

Peki konuşmanın sonuna geldiğimizde bizimle hayatında sana ilham veren bir sözü paylaşır mısın?

Sevdiğim bir Amerikalı stand-up komedyeni Bill Hicks’in sözü aklımdadır sürekli; “it’s just a ride”

Written By

notasupergirl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir